W sobotę 25 czerwca br. Jarosław Perzyński -Burmistrz Miasta Sierpc oraz Jarosław Żmijewski- Dyrektor  Centrum Kultury i Sztuki zaprosili mieszkańców z całego powiatu do wspólnej zabawy podczas „Magicznej Nocy Świętojańskiej”.  Impreza rozpoczęła się warsztatami plastycznymi  w foyer Centrum Kultury i Sztuki, podczas których  każdy mógł nauczyć się tworzyć kwiaty paproci z bibuły oraz nabyć umiejętności wyplatania wianków. Główne punkty programu odbywały się  na scenie plenerowej przy sierpeckich Jeziórkach. Dwugodzinny program artystyczny zapewniły grupy teatralne i taneczne działające przy Centrum Kultury i Sztuki oraz artyści z Ogniska Pracy Pozaszkolnej. Imprezę uświetnił także koncert sierpeckiej Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej.

Punktem kulminacyjnym imprezy było rozstrzygnięcie konkursu na „Eko-Wianek Świętojański” zorganizowanego przez Gminę Miasto Sierpc. Konkurs polegał na zaprojektowaniu i wykonaniu wianka ze świeżego materiału roślinnego. Wymogiem konkursowym było ,aby każdy wianek został stworzony z eko-materiałów: kwiatów, liści gałązek czy ziół. Wszyscy uczestnicy mogli zgłaszać swoje prace konkursowe do godziny 18:00, po czym czteroosobowa komisja w składzie: Marek Z. Zdrojewski- Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Promocji, Janina Guzowska- studentka UTW, Bożena Ilska- kierownik artystyczny CKiSz, Katarzyna Przybyłowska- plastyk, miała czas na dokonanie oceny „Eko-Wianków” oraz wybranie najpiękniejszych prac.

Jury po dogłębnych analizach wybrało zwycięzców w 9 kategoriach wiekowych. Każdy laureat otrzymał atrakcyjne nagrody, które zostały  sfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Nagrodzeni otrzymali min. Tablety LENOVO, aparaty fotograficzny NIKON, odtwarzacze MP4 GRUNDIG, torby sportowe i plecaki ADIDAS, liczniki rowerowe KROSS oraz zestawy nagłaśniające.

Klasyfikacja w poszczególnych kategoriach wyglądała następująco:

Kategoria: Szkoły Podstawowe  (wiek 5-6 lat)

I miejsce – Iza Grzelak
II miejsce –Dominika Gronczewska
III miejsce- Karolina Kwaśniewska

Kategoria: Szkoły Podstawowe  (wiek 7-9 lat)

I miejsce – Maja Jabłońska
II miejsce – Julia Latos
III miejsce- Lena Gutfrańska

Kategoria: Szkoły Podstawowe  (wiek 10-12 lat)

I miejsce – Maja Bartkowska
II miejsce – Ola Pawlikowska
III miejsce – Jakub Dziekański

Kategoria: Szkoły gimnazjalne ( wiek 13-16 lat)

I miejsce – Paulina Jeżewska
II miejsce – Wiktoria Brodzińska
III miejsce – Kinga Kwaśniewska

Kategoria: Szkoły ponadgimnazjalne ( wiek 17-20 lat)

I miejsce – Natalia Kamionowska
II miejsce – Adrianna Kraska
III miejsce – Alicja Gutkowska

Kategoria: Indywidualna  ( wiek 18-30 lat)

I miejsce – Iwona Jeżewska
II miejsce – Agnieszka Borowiecka
III miejsce – Angelika Jabłońska

Kategoria: Indywidualna  ( wiek 31-45 lat)

I miejsce – Agata Warczachowska
II miejsce – Marta Dziekańska
III miejsce – Anna Szynkowska

Kategoria: Indywidualna  ( powyżej 45 lat)

I miejsce – Krystyna Antoszek
II miejsce – Katarzyna Płowiec
III miejsce – Anna Motylewska

Kategoria: Indywidualne grupy zorganizowane

I miejsce – Sierpecki Uniwersytet Trzeciego Wieku „Grupa 1”
II miejsce – Klasa sportowa I F z Gimnazjum Miejskiego w Sierpcu
III miejsce – Grupa AL- Iki

Zwycięzcy otrzymali nagrody z rąk  Jarosława Perzyńskiego -Burmistrza Miasta,  Ewy Leszczyńskiej- Zastępcy Burmistrza, Jerzego Stachurskiego- przewodniczącego Rady Miejskiej oraz Jarosława Żmijewskiego- Dyrektora Centrum Kultury i Sztuki. Nagrody wręczali również zaproszeni goście - Agnieszka Seżalska- przedstawiciel płockiej delegatury Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Artur Ciecierski - Burmistrz  Zakroczymia. Należy także zaznaczyć, że każdy uczestnik konkursu na „Eko-Wianek Świętojański” otrzymał pamiątkowy dyplom.

Tego wieczoru odbyły się również dwa mniejsze konkursy zorganizowane przez CKiSz. Pierwszy to konkurs na najładniejszy wianek zdobiący głowę, zaś drugi to symboliczne poszukiwanie kwiatu paproci.

Po rozstrzygnięciu  konkursów, wręczeniu nagród oraz dyplomów uczestnicy udali się na symboliczną paradę z wiankami i pochodniami wokół Jeziórek, po czym nastąpiło puszczanie wianków z głównego pomostu. Dalszą część imprezy stanowiły magiczne występy  Teatru Ognia „AZISLIGHT” oraz folkowe brzmienia olsztyńskiego zespołu „Tuhaj- bej”.

„Magiczna Noc Świętojańska” i konkurs na „Eko-Wianek Świętojański” miały na celu podtrzymanie oraz kultywowanie tradycji Nocy Świętojańskiej, miały także zainteresować młode pokolenie światem przyrody, jego różnorodnością, bogactwem i pięknem, a przede wszystkim miały przyczynić się do integracji społeczności z całego powiatu sierpeckiego.