Z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej władze Powiatu Sierpeckiego – Wojciech Rychter - Wicestarosta Sierpecki, Jan Rzeszotarski - Przewodniczący Rady Powiatu Sierpeckiego i Marcin Błaszczyk - wiceprzewodniczący oraz władze Miasta Sierpc - Jarosław Perzyński Burmistrz Sierpca, Jerzy Stachurski - Przewodniczący Rady Miejskiej Sierpca złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Wiosną 1940 r. funkcjonariusze NKWD zabili strzałami w tył głowy, m.in. w Katyniu, Twerze, Charkowie, Miednoje i wielu do dziś nieznanych miejscach, ponad 21 tys. Polaków, w tym oficerów wojska i policji. Była to konsekwencja podjętej 5 marca 1940 r. przez najwyższe władze ZSRR decyzji o wymordowaniu polskich jeńców osadzonych w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz w więzieniach na Ukrainie i Białorusi.

14 listopada 2007 r. Sejm jednogłośnie podjął uchwałę, którą ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

– W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – czytamy w dokumencie.

DSC_0515.JPGDSC_0519.JPGDSC_0521.JPGDSC_0523.JPGDSC_0525.JPGDSC_0528.JPGDSC_0531.JPGDSC_0533.JPGDSC_0534.JPGDSC_0536.JPG